Hey, but I do not know how to swim!
U vreme letnjih vrućina mnoge životinje potraže spas u vodi. Doduše, neke baš i nisu vrsni plivači, ali se održavaju na vodi plutajući. Za to vreme totalni amateri veselo šljapkaju po retkim baricama. Ali, da li ste znali da čak i slonove možete videti miljama daleko od Indijskog okeana kako plivaju? Neke životinje su prisiljene da plivaju, poput belih medveda, čije je stanište zbog globalnog otopljavanja svake godine sve manje, pa su medvedići prisiljeni da preplivavaju velike razdaljine, što za mladunce i nije baš lak poduhvat. Inače, odrastao polarni medved može da prepliva i do 96km, bez pauze za odmor i topli obrok! Mako ajkula pliva veoma brzo – preko 80km /h!
Ali, opasna grabljivica koja pliva u vodama Indijskog okeana lepezasta sabljarka je pravi šampion u brzom plivanju – čak 110km/h, što je samo nešto malo sporije od geparda! Eh, pa, čik je stigni… Veoma interesantna je i činjenica da iguana pod vodom može da izdrži čak 28 minuta., što nije rekord, jer neke vrste kitova mogu da provedu pod vodom i do 2 sata, ali, vredno je pomena, zar ne? Čik da vas vidim da pola školskog časa provedete roneći na dah. Međutim, voda mnogim životinjama nije prirodno stanište i radije bi da se nađu na suvom.
Ono što je najuzbudljiviji deo priče jeste potreba životinja da pomognu jedna drugoj kada se nađu u nevolji, pa tako imamo primer majke koja svoje štene spasava iz bazena. Naime, čim je primetila da njen mališan bespomoćno pokušava da izađe iz vode, ona ga je odvukla na sigurno. U životinjskom svetu dosta je takvih primera. Kada je delfin bolestan ili povređen, ostali delfini iz jata pristižu mu u pomoć odnoseći ga do površine vode kako bi mogao da diše. Kakvi drugari! Zaista romantično. Eh. A, da se malo ugledamo na životinje?